H Tipi İskele Kurulumu

H tipi iskele kurulumu sırasında üretici firma tarafından verilen talimatlara ve iş güvenliği mevzuatlarına dikkatle uyulması gerekir. Kurulum sırasında yapılacak bir hata veya eksiklik çok kötü sonuçlara yol açabilir. İskelenin kurulacağı alandaki şartlar hesaplanarak kurulum yapılmalıdır.

H tipi iskele kurulumu için insan gücü yeterlidir. H tipi iskele sistemi kurulumu pratik ve direnci yüksek bir iskele çeşididir. En iyi performansı sağlaması ve bir kazaya neden olmaması için kurulumu ve sökümü mühendisler gözetiminde yapılmalıdır. Kurulum talimatlarına ve İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatlarına uyulması gerekir.

H Tipi İskele Nedir?

Güvenlikli H tipi iskele iç ve dış cephe işlerinde, yüksek yapı inşaatlarında, gemi inşası için tersanelerde, enerji santralleri, köprü ve viyadük inşaatı gibi pek çok farklı inşaat işinde kullanılan dış cephe iskeleleridir. H şeklindeki ana şemaların yatay ve dikey borulara pimli kilit sistemi ile bağlanmasıyla kurulur. Kurulumu için insan gücü yeterlidir. Pratik bir sistem olması ile oldukça tercih edilir. Kule gibi kurulduğu için uzun yapılarda kullanılmaya uygundur.

Güvenlikli H Tipi İskele Kurulumu

H tipi iskele kurulumu sırasında uzman mühendisler bulunmalı ve gerekli talimatlara uyulmalıdır. Kurulum aşamasında izlenen adımlar şunlardır;

  • Alt ayar milleri iskelenin uzunluğuna göre ayarlanarak yere sabitlenir. Zeminin yapısı etüt edilerek buna göre zemin şertleştirilebilir.
  • Başlangıç yatay taşıyıcıları ayar millerinin üzerine yerleştirilerek yatay elemanlar pimlerle bağlanır.
  • Su terazisi ile iskelenin alt yatay elemanlarının düz olması sağlanır. İskelenin dengesi ayarlanır.
  • Dikey çerçeveler yerleştirilerek iskelet oluşturulur.
  • Platformlar yerleştirilir.
  • Dikey çerçeveler, yatay ve çapraz bağlantı boruları ile alt ayar millerine doğru sabitlenerek iskele güçlendirilir.
  • Merdivenli platform yerleştirilir ve üst yatay borular bağlanır.
  • Üst boruların üzerine platform yerleştirilir ve yatay ve çapraz borular bağlanır.
  • Her kat için bu işlem tekrar eder ve en son alt topuklar yerleştirilir.

H Tipi İskele Standartları

H tipi iskeleler belirli standartlar üretilmelidir. Bu standartlar iş sağlığı ve güvenliği açısından hesaplanarak belirlenmiştir. H tipi çerçeveler 48,3×3,0mm kesitinde üretilmelidir. Diyagonal elemanlar 42×2,5 mm ve yatay elemanlar 34×2,0 mm kesitinde üretilmelidir. Tüm çerçeveler ve borular mekanik testlerden geçirilmiş TS EN 10219-1 borulardan üretilmelidir. Kaynaklar, EN ISO 3834-3 kaynak kalite standartlarına uygun olarak gazaltı kaynak robotlarıyla yapılmalıdır.

H Tipi İskele Kiralama

Gürbüz İskele olarak ulusal ve uluslarası standartlara uygun H tipi iskele sistemleri üretmekteyiz. İhtiyacınıza uygun iskele sistemlerinin projelendirmesini, üretimini ve kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Eğer iskele sistemlerine ihtiyacınız varsa fakat tek seferlik veya kısa süreli kullanım için satın almak yerine dış cephe iskele kiralama hizmetini tercih edebilirsiniz. İskele kiralama fiyatları ve daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın