iskele plakaları

İskele plakaları, taban plakası olarak da bilinir ve düşeyliği ayarlanabilen iskele parçaları arasında yer alır. Bu parçaların dayanma gücü ve rijitliği, iş iskelesinden zemine aktarılan en büyük tasarım yükünü iletebilecek güç ve yeterlilikte olmalıdır.

Taban plakasının alanı en az 150 cm, en küçük genişliği ise 120 mm olmak durumundadır. Taban plakalarında bazı standartlar vardır. Çelik taban plakaları EN 74’e uygun olmak zorundadır. Aksi takdirde güvenlik açısından sıkıntılar çıkabilir. İskele plakaları, iskelenin ölçüsüne ve kullanılacak yere ayarlanabilir.

İskele Plakaları Nedir?

İskele plakası ya da taban plakası dikme yoluyla aktarılan yükün daha geniş bir alana yayılmasını sağlamak için kullanılan plakaları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Taban plakalarının düşeyliği ayarlanabilir. Düşeyliği ayarlanabilen taban plakalarında, ayar işlemini yapabilmek üzere merkezi konuma yerleştirilen bir ayar mili bulunması gerekir. Ayar milinin boyutları, yüksüz durumda iskele plakasının boru yuvası ekseniyle dikme ekseni arasında bulunan eğim farkı, %2,5’u aşmamalıdır.

İskele Plakası Gereklilikleri

İskele plakaları için bazı gereklilikler vardır. Bunları şöylece sıralayabiliriz:

  • TS EN 12811-1’deki taban plakaları ve düşeyliği ayarlanabilen taban plakaları standartlarına uygun olmalıdır.
  • Düşeyliği ayarlanabilen iskele plakalarıyla iskele plakalarının dayanma gücü ve rijitliği, iş iskelesinden zemine aktarılan yükü iletebilecek durumda olmalıdır.
  • Taban plakalarında ayar mili bulunmalıdır.
  • Ayarlama işleminin her aşamasında en küçük bindirme uzunluğu gövdenin sahip olduğu toplam uzunluğun %25’i ya da 150 mm’den hangisi daha büyükse en az o kadar olmalıdır.
  • Ayar milinin borunun en az 15 cm içine girmesi gerekir. Somunun ise bu mesafeden daha fazla açılmaması gerekir.
  • Uç plakasının kalınlığı en az 6 mm olması gerekir. Özel şekil verilmiş uç plakalarının rijitliği, kalınlığı 6 mm olan bu plaka ile aynı olmalıdır.

İskele Plakası Minimum Alan Boyutu

İskele plakaları dikmelerin yere temas eden alt uç bölgelerine binen yükü dağıtmak için tasarlanır. Bunların genel olarak en az boyutu 150 mm X 150 mm olmalıdır. Kabul edilebilir minimum plaka kalınlığı 6 mm iken minimum gövde uzunluğu 80 mm’dir.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın