Plywood Kalıp Özellikleri

plywood kalıp özellikleri

Plywood kalıp özellikleri açısından oldukça rahat kullanıma sahip malzemeden yapılır. Çok dayanıklı olan bu malzeme, farklı ağırlıktaki yükleri kolayca taşır.

Ahşap bir malzemeden yapılan plywood kalıp, çevreye zarar vermediği için çok fazla tercih edilir. Farklı alanlarda kullanılabilen plywood kalıp, inşaatlarda beton dökmek için hazırlanan kalıplarda, yapılarda dış cephe, taban, duvar ve yer kaplamalarında kullanılmaktadır. Plywood kalıp özellikleri sayesinde otomotiv endüstrisi, kamyonet ve treyler kasaların iç tasarımı, gemi yapımcılığı ve mobilyacılık gibi alanlarda kullanılabilir.

Plywood Kalıp Özellikleri

Plywood kalıp; çevreye dost, geniş alanlarda kullanılabilen bir malzemeden yapılır. Ağaç tabakalardan oluşan plywood, hafiftir ve çok iyi bir mekanik dayanıklılığa sahiptir. Plywood kalıp;

  • Katman sayısı tek sayı olarak üretilir.
  • Dış katmanların yönlendirilmesi panelin uzun ölçüsüne göre olur.
  • Birbirinin ardı sıra gelen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılmaktadır.
  • Dik olarak yapıştırılan katmanlar dayanıklılığı artıran titreşimle meydana gelen şoklara karşı koyar.
  • Ahşap malzemeden üretilen kontrplak malzemedir.

Plywood Kalıpların Yapım Şekli

Plywood kalıp, yüksek basınç ile tutkal kullanılarak ahşap tabakalara yapıştırılır. Üzerine su geçirmeyen film kaplanır. Playwood kalıp kaliteli bir üründür, kalitesini ise ahşap tabakaların sertliğine ve dayanıklığına borçludur. Ayrıca kullanılan tutkalın kalite ve miktarı, pres esnasında uygulanan basınç ve fenolik film de kaliteyi ve dayanıklılığı etkiler. Farklı noktalarda kullanılan plywood’u nerede kullanacağınızı belirleyerek kestirmelisiniz. Çünkü plywood, kesildiğinde yeniden kullanımı zor olan bir üründür. Kesildikçe ve delindikça daha fazla yıpranır.

Plywood Kalıbın Kalitesini Etkileyen Diğer Faktörler

Plywood kalıbın dayanımını artıran en önemli faktörlerden biri kullanılan tutkaldır. WBP (Wheather Boil Proof) tutkal, dış şartlarda kullanılan kalıbın dayanımını artırır. Ağacın cinsinin Birch (Huş) olması lazımdır. Bu da dayanıklılığı ve sağlamlığı etkileyen faktörler arasındadır. Birch ağacının dışında Vietnam ve Çin malı kavaklardan yapılan plywood kalıplar da bulunmaktadır. Pres de malzeme kalitesi kadar önemlidir. Plywood’un kalitesinde yoğunluk da önemlidir. Daha yoğunluklu plywood kalıpların sağlamlığı ve dayanımı daha fazladır. Bu da doğal olarak fiyata tesir eder.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın