Dış Cephe İskele Sistemleri ve İş Güvenliği

Dış Cephe İskele Sistemleri ve İş Güvenliği

Dış cephe iskele sistemleri ve iş güvenliği  inşaat firmalarının en çok önem verdiği konulardan birisidir. Çalışma alanında yaşanabilecek olası kazaları en aza indirmek için güvenlikli dış cephe iskele sistemleri tercih edilmeli ve mevzuata göre kurulup, kullanılmalıdır.

Yapılan araştırmalarda ‘insan düşmesi’ %37,4 oranla iş kazalarında en büyük paya sahip. Bu oranın alt grupları incelendiğinde ise %35,7’lik bir oranla ‘döşeme ve iskele kenarından düşme’ kazaları ilk sırada yer alıyor. İş kazalarının önlenmesi ve risk faktörlerinin en aza indirilmesi işin dış cephe iskele sistemleri ve iş güvenliği ilişkisinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor.

Dış Cephe İskele Sistemleri ve İş Güvenliği İlişkisi

Dış cephe iskele sistemleri, en yaygın olarak kullanılan iş ekipmanlarıdır. Duvar yapımı, iç ve dış sıva yapımı, cephe boyama ve izolasyonu, cephe giydirme, gemi inşası ve onarımı, baraj, tünel gibi yüksek perde inşası ve onarımı, demir işleri ve daha birçok iş dış cephe iskele kullanımıyla gerçekleşir. Ülkemizde kullanımı en çok tercih edilen iskele türü, işin yapılacağı binanın veya yapının yüzeyi boyunca uzanan cephe iskeleleridir.

Yüksekte çalışma, ağır yük taşıma ve güvenlik eksiklikleri neticesinde, iskele üzerinde çalışmanın iş sağlığı ve güvenliği açısından inşaat sektöründeki en büyük risk faktörlerinden birisi olduğu söylenebilir.

Dış Cephe İskele Sistemleri İş Güvenliği Eksikleri

Hem sayısal oranlar hem de denetimler sonucu ülkemizde dış cephe iskele sistemlerinde yeterli güvenlik önlemi alınmadığı görülmektedir. Bu eksikler şu şekilde sıralanabilir;

  • İskele platformlarının birkaç kalas kullanarak güvensiz bir şekilde kurulması
  • İskele bileşenlerinin paslanmış, yamulmuş veya çatlamış olması
  • Çalışanların yeterli eğitimi almamış olması
  • İskele zemininin iyi etüt edilmemiş olması
  • Ara korkuluk, çerçeve, ızgara korkuluk gibi parçaların kullanılmaması.

Güvenlikli Dış Cephe İskele Sistemleri ve İş Güvenliğine Etkisi

Cephe iskelesi çalışmalarının güvenli bir şekilde devam edebilmesi için, iskele kurulum planı, iskele kurulum ve söküm işleri, kullanılan ekipmanlar ve personelin eğitilmesi büyük önem taşır. Ayrıca iskele tercihinde profesyonel planlama yapılması ve TS-EN standartlarına uyması gerekir. Aksi halde yaşanacak kazalar ölümle sonuçlanabilir.

Dış cephe iskele sistemleri, şantiye alanındaki risk faktörlerini en aza indirir. Kullanılan parçalar, tasarım ve malzeme kalitesi ile şantiyedeki güvenlik oranı artar. Bu özelliklerden bazıları şunlardır;

  • İskele dikmeleri TS-EN standartlarına göre üretilir ve ISO standartlarında kaynaklanır.
  • Topuk levhası kullanılarak iskeleden aşağıya malzeme düşmesi ihtimali azaltılır
  • File kaplama ile aşağıya malzeme düşmesi halinde birinin üstüne düşmesi engellenir
  • Ana korkuluk ve ara yan korumalar ile personel güvene alınır
  • Flanşlı dış cephe iskele sistemi gibi sistemlerle güvenli iskele kurulumu sağlanır

Eğer siz de inşaat çalışmalarınızı asgari risk faktörüyle ilerletmek istiyorsanız, güvenlikli dış cephe iskele sistemi tercih etmelisiniz. İhtiyacınıza uygun iskele sistemini öğrenmek, kurulumu, taşınması ve planlaması hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

-->