Endüstriyel Kalıp Sistemleri

Endüstriyel Kalıp Sistemleri

Endüstriyel Kalıp Sistemleri en basit tabiriyle: Betona istenilen şeklin verilebilmesi için bir “model” oluşturulur ve bu negatif modele “Kalıp” denilir. Kalıp yardımcı bir malzeme olup; kolon, perde, döşeme, kiriş gibi bölümlere şekil veren ve beton istenen taşıma gücüne erişinceye kadar bu şekli güvenli bir şekilde taşıyan yapı malzemesidir. Bu modeli taşıyan sisteme de “iskele” denilmektedir.

Endüstriyel Kalıp Sistemleri, Döşeme Kalıpları ile Perde ve Kolon Kalıpları olmak üzere iki ana grupta üretilmektedir. Bunlardan Döşeme Kalıpları yatay kalıp sistemleri olup, Perde ve Kolon Kalıpları ise düşey kalıp sistemleridir. Birbirinden farklı iki sınıflandırma vardır çünkü kalıp hesapları her bir grup için farklı esaslar dikkate alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla döşeme kalıbı ve iskelesi hesabı (rüzgar yükü hariç) düşey yüklere göre, perde ve kolon kalıbı hesapları ise hidrostatik taze beton basıncına göre yapılmaktadır.

Döşeme ve Perde-Kolon Kalıbı Sistemleri ayrıca vinç ile kullanılan sistemler ve vinçsiz/vinçten bağımsız sistemler

Endüstriyel Kalıp Sistemleri
Endüstriyel Kalıp Sistemleri

olarak da kendi içlerinde iki gruba ayrılmaktadır. Vinç desteği olmayan veya kullanılmayan inşaatlarda kalıp hazırlanırken parçaların tamamen insani güç ile taşınması gerektiği için kalıp malzemeleri taşınabilir ağırlıklarda olmalıdır. Bu nedenle ne kadar hafif ve boyut olarak ufak malzemeler kullanılırsa, o kadar çalışan performansı artmaktadır.

Diğer yandan vinç kullanılan inşaatlarda ise kalıplar masa veya panel halinde modüllerden oluşturulmaktadır. Vinç kapasitesini aşmayan boyut ve ağırlıkta malzeme kullanılmalıdır. Özellikle kendi içinde aynı standart ebatlara sahip parçalardan oluşan sistemler yapı hızı ve verimini arttırmaktadır.

İdeal Endüstriyel Kalıp Sistemleri Özellikleri:

  • Ekonomik Olması Tercih Sebebidir,
  • Ebat Olarak Kalıp Panelleri Vinç Kapasitesini Aşmamalıdır
  • Mümkün Olan En Az Parça İle Kurulabilmelidir,
  • Ölçü Uyumsuzluğu Ve Sızdırma Olmamalıdır,
  • Çözülme İşlemi Basit, Kullanımı Kolay Ve Anlaşılır Olmalıdır,
  • Çalışanlara Zaman Kaybı Yaşatacak Zor Birleşim Parçaları Olmamalıdır,
  • Üretici Firma Tarafından Kalıp (DIN, Euro-norm vb.) Belli Normlara Uygun Üretilmelidir,
  • Betonlama işlemi sonrasında Ekstra Yüzey Düzeltmesi İstememelidir,

İnşaat en temel malzemelerinden olan betonun, ana yapı malzemesi İskele ve Kalıp Sistemleridir. Teknik olarak şantiye alanında bile şekillendirilebilen betonun, yerinde dökme ekipmanları giderek gelişmekte ve geleceğe daha ileri bir teknikle ulaşmaktadır. Gürbüz iskele olarak referansımızı sorunsuz ve kazasız üretim geçmişimizden almakta ve üretimimizi daima en yeni teknolojiyle ikame etmekteyiz. Endüstriyel Kalıp Sistemleri ve İskele Sistemlerinin yanında: malzeme Çıkartma Platformu, İş Güvenlik Malzemeleri, İnşaat Güvenlik Ağı ile sizlere minimum risk, maksimum iş garantisi veriyoruz.

Facebook I instagram I Twitter I YouTube I

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın