İnşaat Güvenlik Ağı Çeşitleri

İnşaat Güvenlik Ağı Çeşitleri

İnşaat güvenlik ağı çeşitleri, yüksekte çalışma gerektiren yerlerde düşme riskine karşı koruma sağlayan güvenlik ekipmanlarıdır. İnşaat alanında yaşanabilecek düşme kazalarına karşı çalışanların yaralanma veya ölüm ihtimalini en aza indirmek için kullanılır.

İnşaat sektörü doğası gereği ağır çalışmanın ve risk faktörlerinin fazla olduğu bir sektördür. Yapı sektöründe çalışanların sağlık ve güvenliğinin en yüksek seviyede düşünülmüş olması gerekir. Yapılan istatistiklerde en çok yaşanılan iş kazaları yüksekte çalışma gerektiren gerektiren işlerde yaşanmıştır. Bu yüzden yüksekte çalışma gerektiren işlerde güvenlik ekipmanlarının kullanılması hayati önem taşır. İnşaat güvenlik ağı çeşitleri bu güvenlik ekipmanlarındandır.

İnşaat Güvenlik Ağı Nedir?

İnşaat filesi, esnek yapıya sahip ve üzerine düşen ağırlığı absorbe edebilen güvenlik sistemleridir. İnşaat alanında yaşanabilecek işçi yada malzeme düşlerini önlemek ve hafifletmek için kullanılır. Çalışma seviyesinin daha alt kısmına kurulur. İnşaat güvenlik ağı üzerine düşebilecek yük ne kadar ağır yada düşme yüksekliği ne kadar fazlaysa o kadar esnek olacak şekilde kurulmalıdır. Bir çalışanın üstüne düşmesi durumunda esneyip zemine çarpmaması için altında yeterli mesafe bulunmalıdır.

İnşaat Güvenlik Ağı Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik ağı gözleri kare veya eşkenar dörtgen olacak şekilde tasarlanır. Güvenlik ağı sistemlerinin iki farklı sistem çeşidi vardır.

  • Düğümlü inşaat ağı
  • Düğümsüz inşaat ağı

Düğümlü ağlar üzerine yük bindiği zaman düğümlerin sıkılaşmasıyla çalışır. Bu sıkılaşma bir daha çözülemez ve ağın absorbe kapasitesini düşürür. Düğümsüz ağlarda ise böyle bu sorun yoktur ve düğümsüz ağların üzerine düşen bir kişinin yüz yaralanması ihtimali de daha düşüktür.

TS EN 1263-1 standartlarına göre üretilen 4 farklı inşaat güvenlik ağı çeşitleri vardır;

  • Sistem S İnşaat Güvenlik Ağı: Kenar ipi olan ve yatay kurulan güvenlik filesi
  • Sistem T İnşaat Güvenlik Ağı: Konsollara bağlanan ve yatak kurulan güvenlik filesi
  • Sistem U İnşaat Güvenlik Ağı: Destek yapısına bağlanan ve düşeuy kullanılan güvenlik filesi
  • Sistem V İnşaat Güvenlik Ağı: Bir sehpa tipi desteğe bağlanan ve kenar ipi olan inşaat güvenlik filesi.
İnşaat Güvenlik Ağı Sistemleri
İnşaat Güvenlik Ağı Sistemleri

İnşaat Güvenlik Filesi Standartları

Yüksekte çalışma gerektiren bir alana inşaat filesi kurulacaksa bazı standartların göz önünde bulundurulması gerekir.  İnşaat güvenlik ağı TS EN 1263-2 standartlarında üretilmiş olmalıdır. Ayrıca filenin aynı standartlara uygun olarak güvenli kurulum talimatları ile kurulması gerekir. Bir diğer önemli husus ise güvenlik ağlarının depolanması, bakımları ve kontroludür. Güvenlik ağları uygunsuz depolama ve nakliye koşullarında, hasar görebilir. Çevresel faktörlerden etkilenerek esnekliğini kaybedebilir. Bu durumların yaşanmaması için üretici firmaların talimatları doğrultusunda periyodik kontrollerinin yapılması ve uygun koşullarda saklanması gerekir.

Gürbüz iskele olarak TS EN 12810-1, TSEK ve ISO 9001:2008 sertifikalı güvenlikli inşaat ekipmanları üretimi yapmaktayız. Eğer siz de inşaat sahanızda daha güvenli bir ortam sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın