İnşaat Kalıp Çeşitleri

Döşeme kalıp sistemleri

İnşaat kalıp çeşitleri, inşaat işlerinde dökülecek betonun statik ve mimari şeklini vermek için kullanılan kalıplardır. Betonun bir yapı içerisinde şeklini alması ve kuruyarak sertleşmesi için kurulur. Bir inşaatın en temel elemanlarından birisidir. Kullanım alanı ve amacına göre farklı çeşitleri tercih edilebilir.

İnşaat kalıp çeşitleri, uygulama şekline ve malzemesine göre sınıflandırılmıştır. İnşaat kalıpları, cephe işlemleri, boya, izolasyon, kaplama gibi birçok farklı işlemde kullanılabilir. Bu yüzden farklı kalıp türleri kullanılarak en iyi verim alınabilir. Bazı kalıp çeşitleri daha hızlı ve güvenli bir çalışma alanı sağlayabilir. İnşaatta kullanılacak kalıpların mimarlar ve mühendisler tarafından seçilmesi ve gözetiminde kurulması gerekir.

İnşaat Kalıp Çeşitleri Nelerdir?

Kalıp çeşitleri, yapıldığı malzeme ve uygulama şekline göre sınıflandırılmıştır.

  • Malzemesine göre panel kalıplar: Plywood panel kalıp, ahşap panel kalıp, çelik panel kalıp ve plastik panel kalıp.
  • Uygulama şekline göre kalıplar: Kayar panel kalıp, tırmanır panel kalıp ve kolon kalıplardır.

Bu sınıflandırma altında farklı çeşitlerde inşaat kalıpları bulunur. Bu kalıplardan bazıları şunlardır;

  • Tırmanır Kalıp: Bir önceki katta kullanılan kalıbın sökülmeden üzerine eklenerek yükseltilen kalıplardır. Böylece kesintisiz bir devamlılık sağlar. Kalıp sistemini sökülebilir ankrajlar ve tırmanma pabuçları taşır. Yapıya monte edildikleri için, kalıp iskelesi gerektirmeden uygulanabilir. Hızlı bir çalışma sistemi sağlayarak ekonomi sağlayabilir.
  • Çelik Perde Kolon Kalıp: Çelik ve alüminyumdan üretilir. Çelik profiller kullanarak kurulur. Tek tek parçalar halinde kullanılabilmesi daha serbest bir şekillendirme imkanı verir. İnsan gücü ile kurulabilir veya vinç yardımıyla tırmanır kalıp şekilde kullanılabilir. Montajı ve sökülmesi kolaydır ve birçok kez kullanılabilir. Sıva gerektirmeyen pürüzsüz beton yüzeyler yapılmasında kullanılabilir.
  • Ahşap Kirişli Perde Kolon Kalıp: Zaman ve malzeme israfından tasarruf sağlayan bir kalıp sistemidir. Ahşap kiriş, plywood ve çelik kuşaklardan oluşur ve iş sonuna kadar tek bir montaj ile kullanılması mümkündür. Farklı boyutlarda ve geniş yüzeylerde kullanılabilir.
  • Ahşap Kirişli Dairesel Kalıp: Dairesel kalıplar isminden de anlaşıldığı gibi dairesel yapılarda kullanılırlar. Silo, minare, baraj, tünel gibi eğimli yüzeylerin yapılmasında kullanılır. Malzeme yapısı olarak ahşap kirişli perde kalıpla aynıdır. Güvenli ve geniş bir çalışma alanı sağlar.
  • Tek Taraflı Kalıp: Tek taraflı kurularak dar alanlarda çalışma imkanı veren kalıplardır. Payandalar, yatay kuşaklar ve ankrajlar ile kurulur. Tırmanma konsolları kurularak tek taraflı olarak tırmandırılabilir. Vinç yardımıyla taşınması mümkündür.

İnşaat Kalıp Nedir?

İnşaat kalıbı, beton dökümü sırasında betonun statik ve mimari açıdan şekil almasını sağlayan yapı elemanıdır. Kalıp, projede çizilen bir panelin yada duvarın ölçülerine göre kurulur ve içerisine beton dökülerek kuruması beklenir. İnşaatlarda kullanımına en çok özen gösterilmesi elemanlardan birisidir. Kalıplar ne kadar iyi kullanılırsa binanın statik sağlamlığı artar ve yanlış kullanıma bağlı maliyetler azalır. Bu yüzden mühendisler gözetiminde teknik bilgisi olan kişiler tarafından kurulması ve kullanılması gerekir.  Kalıp kullanımı ile en iyi verimi alabilmek için uluslararası standartlarda üretilmiş ve yönetmeliklere uygun şekilde kurulmuş olması gerekir.

Gürbüz İskele olarak EN ISO 3834-3 standartlarına uygun olarak kalıp sistemleri üretmekte ve projelendirmekteyiz. Güvenlikli kalıp sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

-->