İnşaat Kalıp Sistemleri

inşaat kalıp sistemleri

İnşaat Kalıp Sistemleri kullanım alanlarına ve faaliyetlerine göre değişiklik gösteren, son derece güvenli sistemlerdir. İnşaatlardaki en önemli yapı unsurlarından biridir. Yapılarda kalıp işçiliği ne kadar düzgün olursa, yapının taşıyıcılığı o derece yüksek olur. Bu sebeple kalıp, teknik bilgisi olan profesyonel kişilerce projelendirilip, teknik bir ekiple uygulaması yapılmalıdır.

İnşaat Kalıp Sistemleri kolay kurulum ve sökülme özelliği sayesinde, hızlı ve etkili çözümler sunmaktadır. Sistemlerin hazırlanmasında kullanılan güncel teknolojiler ile iş yükünü azaltabilir, zamandan kazanabilirsiniz. Ayrıcı uzun ömürlü kullanımı ve kolay depolanması ile gerekli anda uygun çözümlere bu sistemler ile sahip olabilirsiniz.

inşaat kalıp sistemleri 1İnşaat Kalıp Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Kalıp Sistemleri barajlar, tüneller, köprüler, yüksek istinat duvarları, çok katlı binalar, ufak yapılar ve silolar vb. yapıların inşaatında kullanılabilir. Bunların yanı sıra, boya, cephe işlemleri, mantolama, izolasyon, duvar yapımı, cephe giydirme ve kaplama işlemlerinde de tercih edilebilir. İhtiyaçlarınıza uygun olarak, sistemde yapılacak ufak değişiklikler ile projelerinize uygun hale getirilebilir.

inşaat kalıp sistemleri 2İnşaat Kalıp Sistemleri Nelerdir?

Kalıp Sistemleri kullanım alanına ve şekline göre değişiklik göstermektedir. Teknolojinin ilerlediği ve üretimin arttığı bu yıllarda; eski moda “klasik kalıplama” yerine, yeni ve rasyonel “kalıp sistemleri” tercih edilmektedir.

  • Çelik Perde Kolon Kalıpları

Çelik perde kalıpları uzun ömürlü ve sıva gerektirmeyen, düzgün beton yüzeyler için kullanılan ideal bir sistemdir. Sistem, 40kN/m2 beton basınç dayanımına sahiptir. Elle taşınabilir panolardan oluşmaktadır. Vinç yardımıyla taşınabilir.

  • Ahşap Kirişli Dairesel Kalıp

Değişen çaplarda dairesel perdelerin bulunduğu projelerde tercih edilmektedir. Sistem plywood, ahşap kiriş ve çelik perde kuşakları olmak üzere 3 ana elemandan oluşur. Çelik kuşaklar gergi aparatları ile esnetilerek panolar dairesel form alır.

  • Ahşap Kirişli Perde Kolon Kalıp

Farklı boyutlarda ve geniş yüzeyli panolar oluşturularak kullanılır. Kolon kalıbı iki adet L panodan oluşur. L panolar dış köşe birleştirme parçası ve ankraj mili kullanılarak birleştirilir. Sistem ahşap kiriş, plywood ve çelik kuşak olmak üzere 3 ana elemandan oluşur.

  • Tırmanır Kalıp

Tırmanma askıları ile betona sabitlenen; tırmanma konsollarının, üzerinde oluşturulan platform sayesinde meydana gelmektedir. Hem perde kalıbının oturacağı bir yüzey elde edilmekte, hem de güvenli ve emniyetli bir çalışma ortamı sağlanmaktadır. Vinç yardımıyla bir bütün olarak hareket ettirilmesi mümkündür.

  • Tek Taraflı Kalıp

Alan problemi yüzünden, tek taraflı kalıp dökümü yapılacak olan perdelerde kullanılan bir sistemdir. Beton basıncı payandalar, yatay kuşaklar ve kalıcı ankrajlar vasıtası ile karşılanır. Tek taraflı kalıp elemanları, birbirine bağlı olduğundan, vinç yardımı ile taşınabilir.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın