İskele Nasıl Kurulur

İskele nasıl kurulur? İskele kurulmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, iskelenin TSE belgeli olmasıdır. Gürbüz İskele Kalıp, tüm onayları almış iskeleleriyle kurulum ve söküm işlemlerinde yanınızdadır.

İskele kurulumundaki bir diğer önemli husus da iskelenin kurulum projesinin oluşturulmasıdır. Kurulum projesine göre iskelenin kurulum ve kullanım biçimine göre statik hesaplarının yapılması gerekmektedir. Firmamız, bütün bu işlemleri gerçekleştirmekte ve güvenli bir şekilde iskeleyi kullanmanızı sağlamaktadır. İskele nasıl kurulur?

İskele Nasıl Kullanılır?

İskele kurulumu, teknik dokümanlar tamamlandığında projeye uygun olarak gerçekleştirilmektedir. İskelenin kurulumu bittiğinde proje inşaat mühendisi ve tekniker tarafından kontrol edilmekte ve uygunluk belgesi alınmaktadır. Kontroller, periyodik olarak yapılmaktadır. Haftada minimum bir kere yapılmalıdır. İskelenin üzerinde yapılan değişiklikler, sismik sarsıntılar ve rüzgarlar iskelenin dengesini bozabilir. Bu yüzden kontrollerin yapılması gerekir.

İskele Nedir?

Yüksek noktalarda çalışmayı sağlayan inşaat sistemine iskele denir. İskele, çalışma esnasında güvenli bir alan oluşturur ve ulaşım ihtiyacını karşılar. Bunun için de farklı malzemelerden oluşan bir yapı kurulur. Kullanım alanlarına göre sınıflandırılan iskeleler bulunmaktadır:

  • Cephe iskelesi: Yapıların cephe çalışmaları için kullanılır.
  • Mekânsal çalışma iskelesi: Farklı mekanlarda kurulan iskele büyük alanları kaplar.
  • Kalıp iskelesi: Tüm yapı işlerinde destek niteliğinde kullanılan iskelelerdir.

İskeleler, yüksek katlarda çalışmanın kolay ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlayan araçlardır. Üst katlara malzeme taşınması iskeleler sayesinde daha da kolaylaşır.

Güvenli İskele Nasıl Kurulur?

İskele Nasıl Kurulur
İskele Nasıl Kurulur

İskeleler kurulmadan evvel, iş sağlığı ve güvenliği hakkında önlemler alınmalıdır. Bunun yanı sıra, iş kazasının olmaması için tüm tedbirler alınmalıdır. İskele, aşama aşama şu şekilde kurulur:

  • Evvela, iskelenin TSE belgesinin bulunup bulunmadığı ve standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilir.
  • Zeminin sağlamlığı kontrol edilir. Zemin toprak ya da dolguysa gerekli olan iyileştirmeler yapılır.
  • İskelenin statik hesapları yapılmalıdır.
  • İskelenin kurulumunu gerçekleştirecek olan personel, iskele kurulum elemanı düzeyi 3 belgesine sahip olmalıdır.
  • Yetkili kişiler tarafından iskele kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekir.
  • İskelenin kurulumu gerçekleştikten sonra inşaat mühendisleri tarafından iskele kontrol edilmeli ve bu şekilde teslim alınmalıdır.

Gürbüz İskele Kalıp, iskelenin kurulumundan önce ve sonra en iyi hizmeti vermektedir.

-->