Güvenlikli iskele Kurulumu

Güvenlikli iskele Kurulumu
Güvenlikli İskele Kurulumu
Güvenlikli iskele Kurulumu

Güvenlikli iskele kurulumu, iş sağlığı ve güvenliği açısından en riskli sektörlerin başında gelen inşaat sektörü için oldukça önemli bir aşamadır.

Güvenlikli iskele tüm bina yapılarında inşaat, bakım, onarım ve yıkım işlerinde kullanılan; çalışma yapılan alana hem güvenli erişim imkanı veren hem de güvenli çalışma ortamı sunan geçici inşaat yapılarıdır. Güvenlikli iskele şu kısımlardan oluşur:

 • Ana Taşıyıcı (Pano), Yatay Korkuluklar,
 • Çapraz Bağlantılar,
 • Her Seviyede Tamamen Güvenli Çalışmayı Sağlayan Platformalar,
 • Güvenli Erişimin Sağlanması İçin Geçiş Merdivenleri.

Güvenlikli İskele, Güvenli Çalışma Alanı

Günümüzde modern yapıların hızlı, kaliteli ve güvenli bir şeklide yapılmasını sağlayan en önemli unsurların başında teknolojik kalıp ve iskele sistemlerinin kullanılması gelmektedir.

Güvenlikli İskele
Güvenlikli İskele

İnşaat sektörü bu anlamda çalışma şartları bakımından en riskli sektörlerden biri olup iş kazası sayısı ve kaza sonucu meydana gelen hayat kaybı bakımından tüm sektörler arasında maalesef ilk sırada yer almaktadır. Yapılan istatistiği çalışmalara göre ülkemizde yaşanan her 3 ölümlü iş kazasından 1’i İnşaat/Yapı sektöründe yaşanmaktadır. Uluslararası normlara uygun endüstriyel kalıp ve iskele sistemlerinin kullanımının yaygınlaşması yaşanan iş kazalarının ciddi oranda azalmasını sağlayacak önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir.

İnşaat sektöründe yaşanan iş kazaları incelendiğinde bunların %40’ının yüksekte çalışma sırasında yaşanan kazalar olduğu görülmüştür. Kazaların nedenleri araştırıldığında ise standart dışı iskele ve diğer geçici inşaat ekipmanlarının kullanımının tehlikeli çalışma alanı oluşturduğu görülmüştür.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimleri tarafından yapılan mevzuat çalışmaları sonrasında 2015 yılında alınan kararla inşaatlarda sertifikasız iskele kullanımı Türkiye çapında yasaklanmıştır. Emniyet ağları, kenar koruma sistemleri, kalıp altı iskeleler gibi geçici inşaat ekipmanları ile ilgili sertifikalandırma süreçleri halen devam etmektedir. Güvenlikli İskele aşağıdaki parçalardan meydana gelmektedir:

 • Çelik Çerçeve
 • Yatay Korkuluk
 • Yan Korkuluk
 • Ayarlanabilir Taban Elemanı
 • Diyagonel Destek Elemanı
 • Topukluk
 • Yürüme Platformu
 • Merdivenli Platform
 • Korkuluk Ayağı
 • Cephe Bağlantı Elemanı

“Güvenlikli İskele Kurulumu”nun Aşamaları Nelerdir?

 1. Kurulum yapılacak zeminin sağlamlığı kontrol edilmeli, iskelenin kendi ağırlığından ve üzerindeki yüklerden dolayı oluşabilecek kaymaların önlenmesi gerekmektedir. Eğer toprak ya da dolgu zemin üzerine kurulum yapılacaksa zemine gerekli sıkıştırma işlemleri uygulanmalı ve ihtiyaç duyulan hallerde iskelenin zeminle temasını sağlayan alt ayar millerinin altına ahşap takozlar yerleştirilerek yükün daha geniş bir alana yayılması sağlanmalıdır.
 2. Montaj işleminin ilk ayağı alt ayar millerinin yerleştirilmesidir.
 3. Diyagonal bağlantı borusunun başlangıç pimini üzerinde taşıyan diyagonal bağlantı elemanı kurulumda belirlenen alt ayar milinin borusundan geçirilerek sisteme dâhil edilir.
 4. İskelenin kurulacağı yöndeki tüm alt ayar milleri yerleştirilerek çerçeveler takılır.
 5. Yatay Korkuluk Borularının çerçeveler arasına montajı ile güvenlikli iskele kurulumu devam eder.
 6. İki çerçeve arasındaki mesafeye uygun olan diyagonal bağlantı borusunun montajı yapılarak sistemin yük altında sağlamlığı arttırılır.
 7. Su terazisi ile ilk modülün yataydaki ve düşeydeki doğrusallığı ölçülerek, varsa gerekli düzeltmeler yapılır. Ayrıca sistemin uygulama cephesinden istenilen mesafede olup olmadığı kontrol edilerek kurulumun doğru bir şekilde devam etmesi sağlanır.
 8. Yatay pozisyondaki diğer modül tamamlanarak merdivenli platform ve normal platformlar sisteme dahil edilir.
 9. Merdivenli platform vasıtasıyla bir üst kata çıkılarak buradaki modülün kurulumuna çerçevelerin yerleştirilmesiyle başlanır.
 10. Yatay korkuluk borularının montajı yapılarak kuruluma devam edilir.
 11. Diyagonal bağlantı borusunun üst modüldeki montajı yapılır.
 12. İskele güvenlik boruları sisteme dâhil edilerek uç kısımlardaki çalışma güvenliği de sağlanır.
 13. Süpürgeliklerin montajı ile güvenlikli iskele kurulumu devam eder.
 14. Merdivenli platform ve normal platformların sistemdeki yerini almasıyla üst modülün kurulumu tamamlanmış olur.
 15. Belirlenen noktalarda sabitleme montajı yapılarak iskelenin cepheyle olan bağlantısı sağlanır.
 16. İskelenin en üst katına ulaşıncaya kadar merdivenli platform adımları tekrar edilerek kuruluma devam edilir.
 17. İskelenin son katına gelindiğinde öncelikle korkuluk dikmeleri yerlerine takılır ve yatay korkuluk borularının montajı yapılır.
 18. İskele güvenlik borusu ve süpürgeliklerin sisteme eklenmesiyle kurulum tamamlanır.

Güvenlikli iskele ve Kalıp sistemleriyle ilgili olarak iskele Ankara firmaları içerisinde Gürbüz İskele’nin uzman ekibine danışabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın