Plywood Tekyüz Perde Kalıbı

plywood tekyüz perde kalıbı

Plywood tekyüz perde kalıbı; istinat duvarları, kalın perdeler, baraj gibi çift cepheli ankrajlannanın yapılamadığı betonarme yapıların inşasında kullanılır. Değişen perde yüksekliğine göre artan basıncı tolere eden tek yüz perde kalıp sistemleri de bulunmaktadır.

Beton basıncı oranında destek ara uzaklıklar ve tipleri tespit edildikten sonra plywood tek yüz perde kalıp sistemi, tırmanma ekipmanlarıyla ve aksesuarlarıyla hazırlanır. Bunun dışında yeni yapılmış betonun basıncı, dikey kuşak ve payandayla tırmanma konsoluna aktarılır. Buradan gelen yükü ise kalıcı ankrajlar alır. Plywood tekyüz perde kalıbı, tek parça halinde kurulur.

Plywood Tekyüz Perde Kalıbı

Ekonomik bir seçim olan tek yüz perde kalıbı, aksesuarlarıyla beraber uygulanır. Bu sistem, her türlü betonarme perde kalıbı için değiştirilebilir. Ayrıca sistemin başka önemli özellikleri de vardır:

  • Bu kalıpla beton yüzeyler, düz ve deforme olmaz. Böylece sıva işlemi de ortadan kalkmış olur.
  • Kirişlerin dayanma oranı yüksektir, bundan dolayı sehimler geleneksel ahşap kalıba göre daha azdır.
  • Ayarlanabilir dairesel kalıplar limitleri içinde farklı çaplarda ayarlanabilir. Dundan dolayı ekonominize zarar vermez.
  • Rahat bir kullanıma sahiptir.
  • Farklı ağırlıktaki yükleri rahatça taşır.

Plywood Tekyüz Perde Kalıbının Özellikleri

İnşaat firmaları tarafından çok fazla tercih edilen ürün, çevreye zarar vermez. Bu kalıp, beton dökmek üzere hazırlanan kalıplarda, yapıların dış cephesinde, taban, duvar ve yer kaplamalarında kullanılmaktadır. Plywood kalıp, yüksek basınçla tutkal kullanılarak ahşap tabakalara yapıştırılır. Böylece daha sağlam bir ürün elde edilir.

Plywood Tekyüz Perde Kalıplarının Yapılışı

Plywood tek yüz kalıbın üstüne su geçirmeyen filmler kaplanmaktadır. Kaliteli bir ürün olan plywood tek yüz perde kalıbın ahşap tabakaları serttir. Bunun dışında, kalıp yapılırken kullanılan tutkalın kalite ve miktarı, pres sırasındaki basınçla birlikte fenolik film de kalite ve dayanıklılığa etkide bulunur.

Plywood Kalıbın Kalitesi

Plywood tek yüz kalıbın dayanıklılığını ve yük taşıyıcılığını artıran en önemli etkenlerden biri de kullanılan tutkalın kalitesidir. WBP (Wheather Boil Proof) tutkal, dış koşullarda kullanılan kalıbın dayanıklılığını ve yük taşıma kapasitesini artırır. Ağacın cinsinin huş olması da gerekir. Bunlar da dayanıklılığa ve sağlamlığa etkide bulunan faktörlerdendir. Pres de malzeme kalitesi kadar önemlidir. Plywood’un kalitesinde yoğunluk da önemlidir. Daha yoğunluklu plywood kalıpların sağlamlığı ve dayanımı daha fazladır. Bu da doğal olarak fiyata tesir eder.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın