İnşaat Güvenlik Filesi

İnşaat Güvenlik Filesi

İnşaat güvenlik filesi, yüksekten düşme risklerine karşı pasif koruma sağlayan düşme durdurma sistemidir. Yüksekte çalışma gerektiren alanlarda kurulması iş güvenliğine ciddi oranda katkı sağlar.

İnşaat çalışma alanlarında “insan düşmesi” %37’lik bir oranla iş kazalarının başında geliyor. “Döşeme ve iskele kenarından düşme” oranı ise %35’lik bir oranla insan düşmesi kazalarının büyük çoğunluğunu oluşturuyor. İnşaat güvenlik filesi kullanarak bu iş kazalarından kaynaklanan yaralanma ve ölüm risklerini en aza indirebilirsiniz.

İnşaat Güvenlik Filesi Nedir?

İnşaat güvenlik ağı, yüksekte çalışma gerektiren alanlara kurulan, düşmeyi durduran ve yaralanmayı hafifleten güvenlik sistemidir. Çalışma seviyesinin daha altına kurularak yukarıdan düşebilecek işçi yada malzemeyi tutar. Çalışanların düşme mesafesini azaltarak düşme sonucu oluşabilecek etkiyi hafifletir.

İnşaat filesi esnek bir yapıya sahiptir. Böylece düşmenin enerjisini absorbe eder ve yaralanma ihtimalini azaltır. Düşme yüksekliği yükseldikçe ağ üzerine binecek yük de artar. Bu yüzden inşaat güvenlik filesi kurulumu sırasında bu esneme payı hesap edilmeli ve bir düşme durumunda esneyerek yere çarpmaması için zeminden yüksek bir konuma kurulmalıdır.

İnşaat filesi çeşitleri

İnşaat güvenlik ağı iki çeşide ayrılır. Bunlar “düğümlü inşaat filesi” ve “düğümsüz inşaat filesi” olarak geçer. Düğümlü inşaat filesi üzerine yük bindiğinde düğümler kenetlenir. Bu düğümler tekrardan açılmayacak şekilde kenetleneceği için filenin esnekliği azalır. Düğümsüz file ise kenetlenme yapmaz ve tekrar kullanılabilir fakat esnekliği daha düşüktür ve ufak yaralanmalara sebep olabilir.

İnşaat Güvenlik Filesi Avantajları Nelerdir?

  • Basit bir teknolojiye sahiptir. Mekanik öge içermediği için bozulmaz.
  • Gözle görülen büyük bir yapıya sahiptir.
  • Basit yapısı sayesinde sistemdeki kusurlar kolayca tespit edilebilir.
  • Çalışanların hareket kabiliyetine etki etmez. İşçilerin işini hızlı ve güvenli bir şekilde yapmasını sağlar.
  • Çalışanlara çalışma alanında güven vererek sadece işlerine odaklanmasını sağlar.
  • İş alanlarındaki düşmeden kaynaklı yaralanma ve ölüm oranlarını ciddi oranda azaltır.

İnşaat Güvenlik Ağı Standartları Nedir?

Güvenlik ağı TS EN 1263-2 standartlarına göre kurulmalıdır. Genellikle 6 metreye kadar olan kazaları hafifletecek şekilde tasarlanır. Yine de mümkün olduğunca çalışma alanına yakın kurulmalıdır. Çalışanlar güvenlik ağı hakkında eğitilmeli ve çalışırken ağın kapsama alanının dışına çıkmamalıdır. Kurulumu esnasında çalışma alanı ve olabilecek bir kazada düşmenin yönü ve ivmesi hesaplanmalıdır. Ağ seçilirken, taşıma kapasitesi, kullanım ömrü gibi etkenler dikkate alınmalıdır.

İnşaat güvenlik filesi her ne kadar iş kazalarında bir kurtarıcı rolü üstlense de, tek başına kullanılmamalı, diğer inşaat güvenlik sistemleri de uygulanmalıdır. İnşaat şantiyelerinizde en güvenli çalışma ortamını sağlamak için Gürbüz İskele inşaat güvenlik sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Şimdi Ara! | Bize Hemen Ulaşın